ورود

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

تاریخچۀ مختصر اتحادیۀ انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا

 

 تاریخچۀ مختصر اتحادیۀ انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا

 

جنبش دانشجویی خارج از کشور که هم اکنون در آستانه آغاز پنجمین دهه از عمر خود می باشد، به عنوان مجموعه ای با کوله باری از تجربه های تلخ و شیرین در طول چهل سال گذشته، همواره زادگاه و محل پرورش استعدادها و تجربه اندوزی آینده سازان ایران عزیز بوده است.

دور نبوده و نیست آن هنگام که صدای شیرین ناله های این مجموعه در بدو تولد، و در اوج خفقان رژیم شاه به گوش ها رسید و نطفه جنبش دانشجویی خارج از کشور آن هم از نوع اسلامیش بسته شد. سال های سخت مبارزات دانشجویان خارج از کشور در بریتانیا، آمریکا، کانادا و آلمان علیه رژیم سابق، در کنار اوج گیری فعالیت های آزادی خواهانه در جای جای دنیا، از این کودک نوپا، جوانی ساخت برومند و سربلند که در نیرو رسانی، پشتیبانی و آبیاری نهال نوپای انقلاب در ایران، دقیقه ای فروگذار نکرد. از شیرین ترین لحظات پیروزی انقلاب و همراهی امام (ره) در نوفل لوشاتو تا تنهاترین لحظه های جنگ و کمبود و مشکلات، از حقیقت بخشی رویای سازندگی تا بیدارگری زمان اصلاحات، کم نبودند و نیستند بزرگانی از این مجموعه که هریک سهمی در برپایی نظامی در ایران برپایه جمهوریت و اسلامیت داشته اند.

بی تردید اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا به عنوان میراث گرانقدر آن دوران، هم اکنون نیز وظیفه ای سخت سترگ و بس ظریف بر شانه های خویش احساس می نماید. وظیفه ای که بی شک نقطه آغازین آن تقویت اندیشه محوری، امید پروری و نخبه سالاری است و نقطه نورانی پیش روی آن چیزی نیست جز عزت ایران عزیز، ایرانی غرق در اسلامیت و انسانیت.

نزدیک به چهل و پنج سال پیش، همزمان و تحت تأثیر سومین سالگرد قیام ضد استبدادی پانزده خرداد 1342، دانشجویان مسلمان ایرانی در اروپا عزم خویش را جزم کردند تا در مقابل محافل دانشجویی که بیشتر گرایش مارکسیستی داشتند و عمده ترین آن ها «کنفدراسیون دانشجویان ایرانی» بود، حرکت سازمان دهی شده ای را آغاز کنند.

آشنایی و انسجام هر چه بیشتر دانشجویان مسلمان ایرانی به واسطۀ کنگره های دانشجویی مسلمانان در اروپا و استقبال امام وقت مرکز اسلامی هامبورگ، شهید دکتر بهشتی از پیشنهاد جمعی از دانشجویان مبنی بر تأسیس اتحادیۀ انجمن های اسلامی دانشجویان ایرانی در اروپا، به برپایی نخستین گردهم آیی دانشجویان در 21 اسفند ماه 1344 در شهر گیسن آلمان با پیام آیت الله دکتر بهشتی انجامید. پیوستن پر شتاب دانشجویان ایرانی از شهرهای مختلف اروپایی به اتحادیه، وسعت و تعداد انجمن های اسلامی عضو را افزایش قابل توجهی داد، چنانکه در نشست چهارم اتحادیه که از 11 تا 13 خرداد 1347 با شرکت حدود چهل نفر از نمایندگان انجمن ها از شهرهای مختلف در تریر برگزار شد، آیت الله دکتر بهشتی برای نخستین بار حضور یافتند و حیات تازه ای به این تشکل بخشیدند.

استقلال یافتن انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در آمریکا با حضور وزین شهید دکتر چمران و پیوستن آنان به اتحادیه، همین طور پیوند نزدیک و پیام های مستقیم امام خمینی به اتحادیه در اوج حرکت های انقلابی و ده ها نقطۀ عطف دیگر، تاریخچۀ چند دهۀ گذشتۀ اتحادیه را به خصوص برای کسانی که زندگی و تحصیل در اروپا و آمریکا را تجربه کرده اند، بسیار جذاب و خواندنی کرده است.امام خمینی (ره) و اتحادیه

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا از بدو تاسیس به برقراری ارتباط با امام (ره) پرداخت و بر اساس رهنمودهای معظم له به فعالیت های سیاسی خود تداوم داد. البته پیشتر از آن نیز دانشجویان ایرانی عضو Umso با امام (ره) در ارتباط بودند و امام (ره) در پیامی به آنان، از اهداف آنان در راه مبارزه با استبداد، حمایت کرده بود، ولی پس از تاسیس گروه فارسی زبان، برقراری این ارتباط بیش از هر زمان دیگری ضروری می نمود. اولین ارتباط یکی از اعضای اتحادیه با امام (ره) مربوط به دیدار آقای صادق طباطبایی با ایشان پس از پنجمین کنگره اتحادیه در سال 1346 که در حقیقت نقطه تحول و عطفی در استحکام بخشی جنبش دانشجویان مسلمان در خارج از کشور بود، صورت پذیرفت. و پس از این دیدار، اعضای اتحادیه هراز گاهی به نجف رفته تا با امام (ره) راجع به مسائل روز و فعالیت های آتی اتحادیه دیدار و گفتگو کنند.

امام (ره) در اولین پیام کتبی خویش در دی ماه سال 1348 به اتحادیه تاکید فرمودند که:

« جای تقدیرو تشکر است که طبقه جوان تحصیل کرده توجه به این مسائل دارند و درصدد چاره هستند. مع الاسف تاکنون دست خیانت استعمار به وسائل مختلفه فاصله عمیق بین طبقه جوان و مسائل ارجمند دین و قواعد سودمند اسلام ایجاد نموده و طبقه جوان را به روحانیون و این ها را به آنها بد معرفی نموده و در نتیجه وحدت فکری و عملی از بین رفته و راه را برای مقاصد شوم اجانب باز نموده است و تاسف بیشتر آن که، همین دستگاههای مرموز نگذاشته اند طبقه تحصیل کرده به احکام مقدسه اسلام، به خصوص قوانین تشکیلاتی و اجتماعی و اقتصادی آن توجه کنند و با تبلیغات گوناگون وانمود نموده اند که اسلام جز " احکام عبادی" مطلبی ندارد و در صورتی که قواعد " سیاسی" و "اجتماعی" آن بیشتر از مطالب عبادی آن است. این جانب اکنون روزهای آخر عمر خود را می گذرانم و امیدوارم که خداوند تعالی به شما طبقه تحصیل کرده توفیق دهد که در راه مقاصد اسلامی که یکی از آن قطع ایادی ظالمه و برانداختن ریشه استبداد و استعمار است، کوشش کنید و قوانین آسمانی اسلام را که برای تمام شئون زندگی از مبدا وحی نازل شده است و عملی تر و سودمند تر از تمام فریضه ها است مطالعه کنید، و تحت تاثیر تبلیغات مغرضانه اجانب واقع نشوید». پیام های امام (ره) به این تشکل دانشجویی در سال های بعد نشان از این امر دارد که این ارتباط تا پیروزی انقلاب اسلامی تداوم داشته است.

ارتباط دانشجویان و دیگر فعالان انقلابی با امام (ره) پس از عزیمت فرزند بزرگوار ایشان، سید احمد آقا به عراق، پررنگ تر شد و با توجه به قدرت مدیریتی و تشکیلاتی آن مرحوم، ارتباط اتحادیه با امام (ره) نیز گسترش یافت، تا جایی که اتحادیه در کنار سایر هسته های تشکیلاتی داخل کشور که با حاج احمد آقا ارتباط داشتند، مجموعه گسترده اطلاعاتی را فراهم آورده بودند که به صورت یک سازمان بسیار قدرتمند در اختیار امام قرار گرفته بود تا شبکه اطلاعاتی، ارتباطاتی و تشکیلاتی امام برای سرعت بخشیدن به مبارزه علیه رژیم، راه اندازی شود.

شور و شوق اعضای اتحادیه در ارتباط گیری با حضرت امام (ره) به گونه ای بود که چهاردهمین نشست اتحادیه به علت هم زمانی با سفر امام (ره) به پاریس، نیمه تمام ماند و اعضای اتحادیه و شورای مرکزی، جهت دیدار با امام (ره) به محضر امام شتافتند و نشست تعطیل شد. با حضور امام (ره) در فرانسه نهضت اسلامی وارد مرحله تازه ای شد. با توجه به جوی که فرانسه داشت، مصاحبه ها و بیانیه های امام (ره) توسط دانشجویان به سرعت تکثیر و به داخل کشور انتقال داده می شد و این امر در تسریع پیروزی انقلاب اسلامی نقش زیادی داشت. حضور دانشجویان عضو انجمن های اسلامی از سراسر اروپا در نوفل لوشاتو باعث شده بود تا دو ساختمان مجزا، یکی به عنوان محل تجمع و دیگری به عنوان استراحتگاه دانشجویان، تدارک دیده شود و این امر حاکی از حضور گسترده دانشجویان در نوفل لوشاتو داشت.

در سال های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی، دانشجویان ایرانی در خارج نقش بسزایی در شناساندن اوضاع سیاسی ایران به دنیا داشتند. آنان با برگزاری میتینگ ها و نشست های سیاسی اذهان را معطوف به ایران کردند.

اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا پس از پیروزی انقلاب اسلامی به فعالیت های خود ادامه داند و این بار به عنوان سفیران فرهنگی و سخنگویان انقلاب اسلامی به ایفای نقش تاریخی خویش می پردازند.

 

در این زمینه مطالعۀ دو کتاب ذیل برای کسب اطلاعات بیشتر مفید به نظر می رسد. برای دسترسی به متن کامل کتاب های ذیل، روی آنها کلیک کنید:

امام خمینی ره و اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا

جنبش دانشجویی خارج از کشور؛ انجمن های اسلامی

 

 

شما اینجا هستید: Home درباره ما تاریخچه مختصر اتحادیه